Yeni Nesil Öğrenme

Yeni Nesil Öğrenme

Değişimden kaçılmayacağını yüzyıllar öncesinde Heraclitus’un söylediği şu ünlü söz ile bizlere hatırlatmaktadır. “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” Dünyadaki hızlı değişimi ayak uydurmak her geçen an daha da zorlaşıyor. Gelişmeler arasında kaybolup gitmemek ve çağı yakalamak için bir çok konuda kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Bu değişimleri ayak uydurmak için uygun eğitimi alarak; eleştirel düşünce, doğru bilgiyi bulma, zorlu sorunları çözme, yaratıcılığa, duygusal zekamızı geliştirme becerilerine sahip olmamız gerekmektedir.

Bu eğitimleri alabilmek için geleneksel eğitim metotlarından yararlanmak ne yazık ki mümkün değil. Tek tip insan yetiştirmek üzere kurulan, yaratıcılığı değil ezberciliği ödüllendiren geleneksel eğitimden çıkarak, her bireyin kendisini geliştirebileceği, birbirinden öğrenmesini sağlayacağı, öğretmen ve eğitimcilerin mentor/kolaylaştırıcı olacakları eğitim modellerine geçmek gerekiyor.

Teknolojiyi, gelişmeleri, sorunlar çözme becerisini, sosyal ortamlardan, deneyimlerden, digital araçlardan, sosyal medyadan, oyunlardan, maker hareketinden ve STEM gibi farklı disiplinlerden yararlanarak oluşturulan yeni öğrenmeye genel olarak Yeni Nesil Öğrenme denmektedir. Kendisini her an yenileyen ve geliştiren bu öğrenme modeli ile tüm bireyler istekleri ve becerileri doğrultusunda kendilerini geliştirirken çevrelerinde kişiler ile etkileşime geçerek bilgi paylaşmakta ve hem kendisine bir şeyler katarken çevresini de geliştirebilmektedir.

Yeni Nesil Öğrenme ortamları giderek eğitim sistemlerini çağımıza uygun hale getirmek üzere değiştirmeye başlamaktadır. Buna ayak uyduran kurumlar diğer kurumlardan bir adım öne geçmektedirler.