top of page

İletişim Yetkinliklerimizi Geliştirecek 5 TED Konuşması

Doğduğumuzdan beri iletişim halindeyiz ancak bu iletişim kurmanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Etkili iletişim kurmak için gelişmeye hep devam etmek ve çevremizden öğrenmeye açık olmak gerekiyor. Biz de kendi iletişim yetkinliklerimizi geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bazen ilham veren bazı kişilere rastlıyoruz, kitaplar okuyoruz veya bir konuşmaya denk geliyoruz. Bu yazımızda da iletişim konusunda aydınlatıcı TED Konuşmalarını sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan birini (veya hepsini) izleyin! Bu konuşmalar yetkinliklerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.

1- Celeste Headlee, Daha iyi konuşmanın 10 yolu

Celeste Headlee, 11 milyondan fazla izlenen TED konuşmasında diyor ki: “Profesyonel sunucuların kullandığı becerilerin aynısını kullanıyorum, gündelik hayatta bunları yapıyorum. İnsanlarla nasıl görüşeceğini sana öğreteceğim, bu da daha iyi iletişim kurman konusunda size yardımcı olacak…” Celeste’nin konuşmasını dinlerken günlük hayatımızda uygulamaya hemen başlayabileceğimiz 10 yolu bulabilirsiniz.


2- Brene Brown, Kırılganlığın Gücü

Araştırmacı-hikaye anlatıcısı olan Brene Brown, öz-değerine inanan ve sürekli yetersiz olduğunu hisseden insanlar arasındaki farkları araştırmış. Bu araştırmayı yaparken hiç ummaksızın kendi “kırılganlığı” ile yüzleşmiş ve “kırılganlığı kucaklama” kavramı üzerine çalışmış. Araştırması için altı yıl boyunca insanlarla görüşmeler yapmış ve kırılganlığını kabul etme cesaretinin beraberinde neşeyi, yaratıcılığı ve aidiyeti de getirdiğini keşfetmiş. Özünüzle ve diğer insanlarla kurduğunuz bağlantılarda size ilham verecek bir konuşma olmasını umuyoruz.


3- Julian Treasure, Daha iyi dinlemenin 5 yolu

Julian Treasure’ın TED’de pek çok konuşma yaptı ama en çok izlenen konuşması budur diyebiliriz. Etkili iletişim kurmak için en anahtar unsur olan “dinlemek” konusunda bizlerde farkındalık yaratan bu konuşmayı, sizleri de düşündürebilir diye bu listeye ekliyoruz.


4- Clint Smith, Sessizliğin Tehlikesi

“Bir sohbette, söylenen şeyleri dinlemeye eğilimlisin. Ama, söylenmeyenlere hiç göz attın mı?” Şair ve öğretmen Clint Smith, sessizliğin inanılmaz derecede aydınlatıcı olabileceğini iddia ediyor. Çoğu zaman düşündüğümüzden daha fazlasını ortaya çıkardığını söylüyor. Tekrarlamamıza gerek yok, bu konuşmayı dinledikten sonra sessizlik hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.


5- Laura Trice, Teşekkür ederim demeyi hatırla!

“Yani sorum şu ki; neden ihtiyacımız olan şeyleri sormuyoruz?”

Bu şaşırtıcı derecede basit 3 dakikalık konuşmada, Dr. Laura Trice, bir arkadaşlığınızı derinleştirmek, bir bağı onarmak, başka bir kişinin sizin için ne ifade ettiğini bildiğinden emin olmak için sihirli “teşekkür ederim” cümlesinin gücünü anlatıyor. Haydi deneyelim!


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page