top of page

Dijital Sınıflar için Olmazsa Olmaz 8 İnteraktif Öğrenme Sitesi

Dijital Sınıflar için Olmazsa Olmaz 8 İnteraktif Öğrenme Sitesi

Eğitim reformu terimi çok geniş. Akıllı tahtaya sahip sınıflardan tutun da, mobil öğrenmeye kadar birçok pedagojik modeli kapsıyor. Ve bunların hepsi farklı olsa da, aslında temelde hepsi kullanımı kolay modeller.

İnteraktiflik; ister öğrenciler arasında, isterse kullandıkları eğitim teknolojisinde olsun, öğrenme sürecini daha ilgi çekici yapmak için çok önemli. Ancak, oyunlar ve videolar gibi interaktif araçlardan tam olarak yararlanan bir ders planı hazırlamak, eğitimciler için yıldırıcı olabiliyor. Neyse ki günümüz eğitimcileri için, öğrenmeyi eğlenceli ve ilgi çekici kılan çevrimiçi pek çok interaktif öğrenme sitesi var.

  1. Eğitim için İnteraktif Öğrenme Siteleri (http://interactivesites.weebly.com/)

Funbrain (https://www.funbrain.com/)

Funbrain, 8. sınıf seviyesine kadar zengin öğrenme içeriği ile dolu, canlı ve kullanımı kolay bir web sitesi. Site çok çeşitli konuları kapsamıyor ama temel dersler iyi yansıtılıyor. Konu çeşitliliğindeki eksikliğini, geniş sınıf aralığı ve özgün içeriği ile kapatıyor. Funbrain; interaktif flash kartlar, bültenler ve öğretmen kaynaklarına bağlantılar sunuyor.

  1. Scholastic.com (http://www.scholastic.com/teachers/student-activities/)

  1. Smart Exchange (http://exchange.smarttech.com/#tab=0)

Smart Exchange, eğitimcilerin bol miktarda interaktif kaynak indirebildiği bir web sitesi. Site interaktif öğrenmeyi kolaylaştıran oyunlar, ders planları ve hatta sanal çalışma alanı şablonları sağlıyor. Web sitesi gayet sade ve basit, bu da gezinmeyi kolaylaştırıyor. Eğitimciler kaynakları kolayca indirebiliyor ve paylaşabiliyorlar. Eğitimciler arasında işbirliğini kolaylaştırmak için bir topluluk bölümü var. Smart Exchange, ücretsiz üye olabileceğiniz bir site. Topluluktan ve eğitim hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için üye olmanız gerekiyor. Üye olmanın bir diğer avantajı da sitenin küresel bir eğitimciler topluluğuna erişim sunması.

  1. PBSKids (http://pbskids.org/)

PBSKids, tamamıyla oyun temelli bir öğrenime odaklanmış inanılmaz derecede zengin ve canlı bir site. Hem özgün oyunlar, hem de popüler PBS dizilerine dayanan site; yalnızca eğlendirmek için kullanılan oyunlar ile eğitim değeri olan oyunlar arasında iyi bir denge sergiliyor. Site, öğrencilerin kendi sanal avatarlarını oluşturmasına izin vererek, işi bir adım daha ileriye götürüyor. Sitedeki en ilerici özellik, gelişmekte olan yeni oyunların yanı sıra, ebeveynlerin çocuklarının etkinliği hakkında gerçek zamanlı geribildirimleri görmelerini sağlayan PBSParents (PBS-Ebeveynler) bölümü.

  1. ABCya! (http://www.abcya.com/)

Tıpkı PBSKids gibi, ABCya! oyun tabanlı öğrenmeye odaklı bir site ve anaokulundan 5.sınıfa kadar olan sınıf düzeyleri için seçenekler sunuyor. Aile ve sınıf oturum açma imkânlarıyla, sınıf bazında veya ebeveyn işbirliği ile oyun tabanlı öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

  1. e-learning for kids (https://www.e-learningforkids.org/)


E-learning for kids, daha önce bahsedilen web siteleriyle hemen hemen aynı özelliklere sahip. Bu sitede eğitimciler yaşam becerileri, bilgisayar becerileri ve dilbilgisi ile matematik gibi temel konularla ilgili, interaktif ve ilgi çekici ders planlarına erişebiliyor. E-learning for kids sitesini farklı kılan şey ise, siteye çevrimdışıyken de ulaşılabilmesi. Eğitimciler, e-learning ders yazılımını indirebiliyor ve bu derslerin bazılarına çevrimdışı erişebiliyor. Bu da, her zaman internete ulaşamayan öğrenciler için yararlı olabilecek bir özellik.

  1. ReadWriteThink Printing Press (http://www.readwritethink.org/)

İnteraktif öğrenme siteleri, sınıfı daha işbirlikçi bir ortam haline getirmek isteyen eğitimcilere bir başlangıç noktası sunuyor. Öğrencilerimizin yaşamları çevrelerindeki teknoloji ile geçiyor. Akıllı telefonlar ve tabletlerle sınırları ve sosyal engelleri aşarak, inanılmaz derecede birbirlerine bağlı yaşıyorlar. Sınıf da bu süreçten arındırılmamalı. Bundan fayda görmeli ve bununla birlikte büyümeli. İnteraktif öğrenme siteleri, bizi bu vizyona bir adım daha yaklaştırıyor.

Bu yazı, LiveTiles sitesindeki, “8 Must Have Interactive Learning Sites For The Digital Classroom” yazısından çevrilmiştir.

Kaynakça

#dijitalsınıflar #DijitalSınıflariçinOlmazsaOlmaz8İnteraktifÖğrenmeSitesi #interaktiföğrenme #öğrenme

356 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page