top of page

Şirket İçi Oyunlar ve Çalışan Motivasyonu

Şirket içi verimliliği yüksek seviyelerde tutmak için ne yapmak gerek diye sorulduğunda cevap çoğunlukla iyi bir iş ortamı yaratmak ve çalışanları motive etmek oluyor. Çalışanları nasıl motive edeceğimiz konusuna geldiğimizde cevaplar farklılaşmaya başlıyor. Herkesi motive edecek ya da herkese hitap eden bir yöntem bulmak neredeyse imkansız.

Prof. Karl Kapp tarafından Bloomsburg Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucuna göre; oyunlar doğru uygulandığında çalışanların motivasyonunun % 51.6 arttığı raporlanmış.

Birini gerçekten tanımak için o kişiyle seyahat etmenin gerekliliği vurgulanır hep, çalışanların birbirlerini tanımaları için de hepsini seyahata göndermenin pek mümkün olmadığının farkındayız. Bunun yerine şirket içerisinde belirli günlerde ya da saatlerde farklı farklı oyunlar kullanarak insanların birbirlerini tanımaları ve kaynaşmalarını sağlamak mümkün.

İşyerleri, çalışanlar için sadece uzun mesailerin ve durmaksızın çalışmaların yapıldığı sıkıcı bir yer olarak düşünülmeye başlandığında motivasyon düşüklüğünün yanı sıra aidiyet sorunlarına da sebep oluyor. Bu yüzden şirket içerisinde belirli saatlerde dinlendirici, eğlenceli oyunlar oynamak bu tarz sorunların ortaya çıkmasını önleyecektir. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz ofislerimizde biraz eğlenmek ve farklı şeyler yapmak çalışanların motivasyonlarına olumlu etkide bulunacaktır.

Oyun seçerken ekibin karakterlerini ve ekip yapısını düşünmekte fayda var. Her oyun ekibiniz için uygun olmayabilir. Ekibinizdeki kişiler kazanma odaklı düşünen insanlarda ise bu oyunun eğlence ve beraberlik kısmının unutulmasına ve daha çok kazanma kaybetme odaklı bir hale gelmesine sebep olabilir. O yüzden ekibi iyi tanımalı ve ekibe uygun oyunlar seçilmeli. Ekibi tanımak ve anlayabilmek içinde takım dinamiğini oluşturmak ve kişilerle etkileşimde olmak, yani daha fazla oyun oynamak gerekli. 🙂

167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page