İletişim Yetkinliklerimizi Geliştirecek 5 TED Konuşması

İletişim Yetkinliklerimizi Geliştirecek 5 TED Konuşması

İletişim, doğduğumuzdan beri yapıyoruz ancak bu iletişim kurmanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Dikkatinizi nasıl etkili bir şekilde alacağınızı bilmek, bilinçli bir düşünce ve çaba gerektirir.

Kendi iletişim yetkinliklerinizi artırmak için ilham alabileceğimiz bazı kişilere rastlıyoruz, kitaplar okuyoruz ve ya bir konuşmaya denk geliyoruz. Bu yazımızda iletişim konusunda aydınlatıcı TED Konuşmalarından birini (veya hepsini!) Izleyin! Belki bu konuşmalar yetkinliklerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.

1- Celeste Headlee, Daha iyi konuşmanın 10 yolu

Celeste Headlee, 11 milyondan fazla izlenen TED konuşmasında diyor ki: “Profesyonel sunucuların kullandığı becerilerin aynısını kullanıyorum, gündelik hayatta bunları yapıyorum. İnsanlarla nasıl görüşeceğini sana öğreteceğim, bu daha iyi iletişim kurman konusunda size yardımcı olacaktır… …Herkes bir konuda uzmandır…” Celeste’nin konuşmasını dinlerken günlük hayatımızda uygulamaya hemen başlayabileceğimiz 10 yolu bulabilirsiniz.

2- Brene Brown, Kırılganlığın Gücü

Araştırmacı- hikaye anlatıcısı olan Brene Brown, araştırmasından ve hiç beklemeden karşısına çıkan savunmasızlıktan bahsediyor. Araştırması boyunca kendini tanımayı ve insanlığı bu süreçte anlamayı istediği kişisel arayışını bizlere anlatıyor. Altı yıl boyunca insanlarla konuştu ve savunmasızlığın sadece kendi değerli mücadelelerimizin değil, aynı zamanda neşenin, yaratıcılığın ve aidiyetin doğduğu yerlerin merkezinde de bulunduğunu gördü. Bizlere iletişim kurmada farklı bakışları sunacak konuşmasını keyifli dinlemeler.

3- Julian Treasure, Daha iyi dinlemenin 5 yolu

Julian Treasure’ın TED’te yaptığı pek çok konuşmadan belki en çok izlenen konuşması diyebiliriz. Etkil iletişim kurmak için en önemli noktaların başında gelen dinlemek konusunda bizlerde farkındalık uyandıran konuşmasının her noktası keyifli ve üzerine düşünülmesi gereken yerler ile dolu.

4- Clint Smith, Sessizliğin Tehlikesi

Bir sohbette, söylenen şeyleri dinlemeye eğilimlisin. Ama, hiç söylenmeyenlere hiç göz attın mı? Şair ve öğretmen, Clint Smith, sessizliğin inanılmaz derecede aydınlatıcı olabileceğini iddia ediyor. Aslında, çoğu zaman düşündüğünüzden daha fazlasını ortaya çıkarır. Söylemeye gerek yok, sanırım bunun hakkında konuşmak isteyeceksiniz.

5- Laura Trice, Teşekkür ederim demeyi hatırla!

“Yani sorum şu ki, neden ihtiyacımız olan şeyleri sormuyoruz?”

Bu şaşırtıcı derecede basit 3 dakikalık konuşmada, Dr. Laura Trice, bir arkadaşlığınızı derinleştirmek, bir bağı onarmak, başka bir kişinin sizin için ne ifade ettiğini bildiğinden emin olmak için “teşekkür ederim” sihirli kelimelerinin gücünü anlatıyor. Haydi deneyelim!