Eğitmen, Kolaylaştırıcı ve Öğretmen arasındaki fark nedir?

Eğitmen, Kolaylaştırıcı ve Öğretmen arasındaki fark nedir?

Eğitmenlik, öğretmenlik, okutmanlık, kolaylaştırıcılık… Eğitim alanlarında bu kavramlar sıkça konuşulur ama açıklaması konusunda ortak bir açıklama oluşturmak, ortak bir dil kullanmak pek de mümkün olmuyor. Yabancı ve yerli bazı kaynaklardan derlediğim bilgilerle kısa kısa açıklamalarını yapmaya çalışacağım.

Öğretmen/Okutman bir veya birden fazla konuda bilgiye sahip bir kişinin teorileri, kavramları formal yöntemlerle, ders veya sunum şeklinde belli bir müfredat doğrultusunda katılımcılarına ileten kişidir.

Kolaylaştırıcı ise bir konu hakkında çok fazla bilgiye ihtiyaç duymaz. Bir kolaylaştırıcının ihtiyaç duyduğu tek bilgi ise, yönlendirme – moderasyon- bilgisi. Kolaylaştırıcı bir konu hakkında kişilerden gelen fikirleri, tartışmada geçen kilit noktaları ve grup fikirlerini ortaya koyar. Katılımcıların söylediklerini onlara bir süzgeçten geçirip onlara tekrar sunar. Bu da kişinin aslında kendi içinde var olan bilgileri ile farkında olmadığı yetkinliklere ulaşmasını sağlar.

Eğitmen, belirli bir konuda bilgisi veya deneyimi olan bir kişinin oturumlar, simülasyonlar, atölyeler gibi farklı yöntemleri kullanarak katılımcılara aktaran kişidir. Eğitmen asında biraz kolaylaştırıcıdan biraz da öğretmenden izler taşır. Bu ikisi arasında geçişler yapabilir.

Unutulmaması gereken nokta bu yukarıdakilerden hangisini sıfat olarak alırsanız alın asıl olan her zaman katılımcılardır. Bir eğitimde katılımcıların rolü o eğitimdeki tüm eğitmen/öğretmen/okutman/kolaylaştırıcıdan daha önemlidir.

Bu sıfatları bilmek ise bize sadece ne tarz bir eğitimle karşılaşacağımız ya da bizden ne tarz bir eğitim beklendiğini anlamak açısından fayda sağlayacaktır.