Çalışan Gelişiminde Doğru Eğitimleri Seçmek

Geçmişle karşılaştırdığımızda şirketlerin şirket içi eğitimlere olan bakış açısında büyük değişiklikler oldu. Eskiden bir lüks olarak görülen eğitimlerin aslında birer ihtiyaç olduğu artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Önceleri sadece teknik eğitimlere odaklanan organizasyonlar şu an ise yüzlerce farklı tarz ve konuda eğitimler arasından seçimlerini yapıyorlar. Bu da yöneticiler için farklı bir konunun gündeme gelmesine sebep oluyor; hangi eğitimi, neye göre seçeceğiz? Bu sorunun cevabını bulmak organizasyon bazında hazırlığı ve bütçelemeyi de etkileyeceğinden planlamalara başlamadan önce bunun belirlenmesi büyük önem taşıyor.

  • Uzun vadeli planlamalar yapmak

Bu madde için öncelikle çalışanların şirkette ortalama çalışma süresinin analiz edilmesi kaç yıllık bir eğitim planı çıkarılması gerektiğine karar vermek için en ihtiyaç duyulacak veri oluyor. Çalışanlarının şirket içindeki ömürlerinin kısa olduğu işletmelerde aynı eğitimlerin sürekli tekrarlanması gerektiğinden uzun vadeli fayda getirecek bir eğitim planlaması yapmak pek mümkün değil. Burada sadece ne kadar sıklıkta eğitim yapılması gerektiğinin planlaması konusunda fayda sağlayacak olsa da çalışan grubu sürekli değiştiğinden çalışanlara uygun eğitimler planlamak zorlaşacaktır.

Eğer çalışanların şirket içerisindeki ömrü sektör ortalamasının üzerinde ve şirket çalışan motivasyonu ve aidiyetini sağlamakta sıkıntı çekmiyorsa, o şirket için uzun vadeli bir eğitim planlamasının yapılma zamanı gelmiş olabilir. 2-3 yıllık/dönemlik planlanan eğitimlerle uzun vadede birbirleriyle uyumlu ve birbirlerini destekleyen eğitimlerin seçilmesi, kısa vadede yapılacak olan tek hedefli eğitimlere göre daha faydalı olacaktır. Şirket içi ihtiyaçları analiz edip, gelecek yıllarda popülerleşen trendlere uyum sağlama konusunda uzun vadede planlamalar çalışanların gelişimini sağlamada daha başarılı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken nokta öngörülemeyecek bazı eğitim ihtiyaçlarına yer ayrılmalıdır. Yeniliklere ve gelişimlere açık olmayan bir müfredat benzeri uygulamaya gidilmemelidir.

  • Şirket içi analizlere dikkat etmek

Önceki dönemlerin verilerini karşılaştırmak ve bunları analiz etmek çalışanların hangi konularda kendilerini geliştirmeye ihtiyaçları olduğunu bize çok iyi anlatacaktır. Şirket içerisindeki çalışanların dönemler arasında kendilerini hangi konularda geliştirdiklerini, hangi konularda geri kaldıklarını bu raporlardan öğrenmek mümkün. Bu eksikliklere yönelik hızlı yarım günlük ya da tam günlük eğitimlere önem vermek çalışanların yoğun dönemler içerisinde eksiklerini kapatmalarına yardımcı olacaktır.

  • Çalışanlara sormak

Çok basit ama bir o kadar da etkili bir yöntem olan tüketiciye sorma yöntemi eğitimlere karar verirken de çok faydalı bir yöntem olacaktır. Verilere yansımayan, yöneticilerin göremediği, gözden kaçırdığı ya da farkında olmadığı sorunların çalışanlar farkında olabilirler. Çalışanlara sorarak hangi eğitimlere ihtiyaçları olduğunu nedenleriyle beraber öğrenebilirsiniz. Bunları gerek yetersiz görünme korkusu gerekse kendilerine yakıştıramadıklarından dile getirmiyor olabilirler. Anonim bir anket yaparak herkesin dilediği gibi çekinmeden bu konudaki fikrini söylemesini sağlayabilirsiniz. Grup liderlerine bu görevi vererek birebir görüşmeler yapılmasını da isteyebilirsiniz. Çalışanlardan pek çok farklı yöntemle ihtiyaçlarını paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

  • Bireysel gelişim sağlayacak eğitimleri ihmal etmeyin

Pek çok şirkette yapılan hatalardan birisi çalışanları kaybetme korkusuyla kişisel gelişimlerini göz ardı etmek ya da yeterince önem vermemek. Kendilerini geliştiremeyen çalışanlarda ise bu motivasyon düşüklüğü ve monotonluk hissi olarak şirkete geri dönüyor. Kendini kişisel anlamda geliştirebilen çalışanlar ise çalıştıkları işte ne kadar geliştiklerini düşünüp, şirket aidiyetinde artış görebiliyoruz.

Çalışanların kişisel hayatlarında fayda sağlayacak kariyer koçluğu, mentorluk gibi uygulamalar çalışanların rahatlamalarına, gelecek kaygılarından kurtulmalarında büyük etkiler gösterebiliyor. Planlamayı yaparken bu tarz kişisel gelişim kalemlerini de dahil etmek eğitim ve gelişim olarak büyük fayda sağlayacaktır.

Eğitim planlarken ve bütçelendirirken her zaman hayal edilen noktada olunamayabiliyor, bunun farkındayız ama yine de sizlere fikir vermesi ve aklınızda yer etmesi açısından önemli bulduğumuz, gözlemlediğimiz bazı noktaları paylaşmak istedik. Detaylı bir ihtiyaç analizi yardımcımızı da yakın zamanda paylaşıyor olacağız. Takipte kalın.